جراحی بینی

عمل جراحی بینی

درباره عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی ، از رایج ترین عمل های جراحی زیبایی در میان زنان و مردان جهان می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است ، که مهارت و مجرب بودن پزشک تنها ضامن ، دست یابی به یک نتیجه مطلوب و رضایت بخش است .

هر چند که این جراحی با هدف زیبایی بیشتر چهره و بینی انجام می شود ، اما عملکرد تنفسی بینی ، بسیار حائز اهمیت است ، زیرا بینی یک عضو حیاتی تنفسی می باشد و در صورت بروز کوچک ترین اختلال ، مشکلاتی را به همراه دارد که گاهی قابل جبران نیست .

از آن جایی که بینی در وسط صورت قرار دارد و باعث می شود تا ایرادات ظاهری آن بیشتر در نظر آید ، ( که این ایرادات گذشته از این که ظاهر ناخوشایندی دارد ) ، منجر می گردند تا کل زیبایی کل چهره تحت تاثیر قرار گیرد .

افرادی که اقدام به جراحی زیبایی بینی می نمایند ، معمولاً از قوز بینی ،  انحراف بینی ، افتادگی یا زاویه دار بودن نوک بینی ، یا بزرگی حفره و پره های بینی شکایت دارند ، اما گاهی این ایرادات ظاهری ، یا اختلالاتی مانند انحراف تیغه بینی ، پولیپ بینی و … همراه است .

در این مواقع همزمان با جراحی بینی ، بر طرف کردن اختلالات بینی نیز انجام می شود .

البته باید یاد آور شویم که با تمام این مسائل ، عدم آسیب به عملکرد تنفس و بهبود وضعیت تنفسی ، الویت اول جراحی زیبایی بینی می باشد .

جراحی پلاستیک بینی ، اگر توسط یک پزشک ماهر انجام نشود ، عوارضی را به همراه خواهد داشت که به دو قسمت قابل تقسیم می باشد : عوارض تنفسی و عوارض زیبایی

انواع بینی

یکی از فاکتور های مهم و تاثیر گذار در نتیجه جراحی بینی ، میزان ضخامت پوست است که این مشخصه باعث شده بینی ها به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم بندی شوند.

بینی های استخوانی پوست نازکی دارند و این ویژگی باعث شده تا ایرادات بینی به وضوح دیده شوند. از این رو بینی استخوانی ایده آل ترین بینی برای جراحی بینی است و در صورتی که افراد جراح بینی مناسبی انتخاب کنند، نتایج مطلوب و ایده الی کسب خواهند کرد. بینی استخوانی مناسب برای انجام انواع جراحی بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی می باشد. همچنین استخوان این بینی ها از استحکام بالایی برخوردار است.

اما در مقابل بینی های گوشتی پوست ضخیم تری دارند وغضروفشان ضعیف است. بینی گوشتی تنها برای انجام جراحی بینی طبیعی مناسب می باشد و در صورت انجام جراحی بینی فانتزی یا نیمه فانتزی ظرافت و تغییرات ایجاد شده به طور کامل قابل مشاهده نیست.

برخی بر این باورند که داشتن قوز و برآمدگی تنها مختص بینی های استخوانی است؛ این در حالیست که ممکن است یک بینی به دلیل ضخیم بودن پوست پره های آن، جزو بینی های گوشتی محسوب شود.

برگشت پذیری بینی گوشتی

در گذشته به منظور جمع و کوچک کردن بینی های گوشتی ، بافت بینی را برش می دادند و این موضوع باعث بروز مشکلات تنفسی یا برگشت پذیری بینی می شد، اما امروزه با گرافت گذاری و تقویت غضروف ها از بروز این عوارض و افتاده شدن نوک بینی جلوگیری خواهد شد.

عمل جراحی بینی

پیش از انجام عمل جراحی به چه مواردی باید دقت کنیم ؟

 • ابتدا بهتر است به این نکته دقت کنیم ، که انجام هر نوع عمل جراحی زیبایی ، تنها به منظور بهبودی وضعیت ظاهر شما است و نمی توان به زیبایی مطلق دست یافت .
 • در صورتی که دچار سرماخوردگی شده اید ، باید چند هفته برای انجام جراحی دست نگه دارید .
 • استفاده از داروهای آسپرین ، ایبوپروفن و خانواده این داروها را ، حداقل یک هفته قبل از جراحی قطع کنید ، چرا که باعث رقیق شدن خون و افزایش خونریزی می گردد .
 • از دو هفته پیش از انجام عمل جراحی بینی تا دو هفته پس از آن از مصرف نوشیدنی های الکل دار و سیگار خودداری کنید .
 • در صورتی که از داروهای گیاهی استفاده می کنید ، حتماً با پزشک تان در میان بگذارید .
 • لازم است تا 8 ساعت پیش از انجام عمل جراحی بینی ناشتا بمانید . ( در افراد مبتلا به دیابت توصیه می گردد دو ساعت پیش از جراحی بینی ، یک لیوان آب میوه بدون پالپ بنوشند و دوز انسولین صبح شان را تزریق نکنند . )

لازم به ذکر است ، نکات گفته شده در بالا ، توصیه های عمومی می باشند و موارد خاص توسط تیم درمانی به شما گفته خواهد شد .

مراقبت های پس از جراحی بینی

 • تا 24 ساعت پس از جراحی بینی ، به منظور کاهش ورم دور چشم ، از آیس پک ( کیسه های یخ ) استفاده کنید .
 • موقع خواب باید سرتان بالاتر از بدن قرار گیرد . ( از دوبالش در زیر سرتان ، استفاده کنید . )
 • از خوردن خوراکی هایی مانند سیب ، هویج که سفت هستند ، تا یک هفته خود داری کنید .
 • تا شش هفته پس از عمل بینی از ورزش های سنگین دوری کنید .
 • مراقب باشید به بینی تان ضربه نخورد .
 • حداقل تا دو ماه بعد از جراحی بینی ، استفاده از عینک طبی و آفتابی ممنوع می باشد. در صورتی که عدم استفاده از عینک، در بینایی شما اثرگذار است، می توانید از لنز های طبی استفاده نمایید.
 • تا دو هفته استعمال دخانیاتی چون سیگار یا قیلون و مصرف مشروبات الکل دار ممنوع می باشد.

با انجام توصیه های جراح بینی و مراقبت های صحیح  و انتخاب یک جراح بینی ماهر می توانید ، به یک بینی ایده آل دست یابید.

مناسب ترین سن برای عمل جراحی بینی

هر فردی زمانی که ساختار بینی اش به تثبیت رسیده باشد ، قادر به رینوپلاستی می باشد اما بهتر است افراد پس از 18 سالگی اقدام به رینوپلاستی نمایند.

البته در مواقعی که بیمار تمایل داشته باشد ، انجام جراحی بینی در سنین کمتر نیز امکان پذیر است ولی به دلیل تغییراتی که بینی در دوران بلوغ دارد ، توصیه می شود که افراد تا پایان 18 سالگی ، که در اکثریت افراد اتمام دوران بلوغ می باشند ، دست نگه دارند .

اکثریت متقاضیان رینوپلاستی سنینی بین 20 الی 40 سال دارند ولی انجام رینوپلاستی در افرادی که بیش از 40 سال دارند نیز امکانپذیر است .

در اصل نمیتوانیم بگوییم که سن یک محدودیت جدی در جراحی زیبایی بینی می باشد اما متقاضیان بهتر است قبل از رینوپلاستی توسط جراح بینی معاینه شوند تا به توجه به سن و شرایط شان مشخص شود ، کاندید مناسبی هستند یا خیر .

هزینه جراحی زیبایی بینی

هزینه رینوپلاستی با توجه به هزینه های بیمارستان و دستمزد جراح بینی تعیین می شود .

برای تعیین هزینه جراحی بینی بهتر است بیمار به طور حضوری توسط جراح بینی معاینه شود زیرا نوع و مشکل بینی، هنگام تعیین هزینه در نظر گرفته می شوند .

انواع مدل های بینی

 • جراحی بینی طبیعی: همانطور که از اسمش پیداست در این جراحی مدل بینی کاملا طبیعی است و هیچ قوسی در آن ایجاد نمی شود. درواقع طی این عمل تنها ایرادات بینی برطرف شده و بینی متناسب با سایر اجزای صورت کوچک خواهد شد. در بینی طبیعی زاویه نوک بینی تا لب بالا حدود 90 الی 95 درجه می باشد.

جراحی بینی طبیعی بیشتر برای افرادی مناسب است که خواستار ایجاد تغییرات چندانی در ظاهر صورت خود نیستند و نمی خواهند ظاهرشان تغییر کند. درواقع این افراد تنها در صدد برطرف کردن و اصلاح ایرادات بینی خود می باشند.

همچنین بینی طبیعی تنها مدل مناسب برای بینی های مردانه می باشد ؛ چرا که اگر بینی آقایان به صورت فانتزی یا نیمه فانتزی جراحی شود، از جذابیت چهره آنها کاسته شده و سبب بهم ریختن تناسبات صورتشان میشود.

 • جراحی بینی فانتزی: جراحی بینی فانتزی (عروسکی) از مدل هاییست که از گذشته تاکنون طرفداران خاص خود را داشته و تنها برای بانوان انجام میشود. در این مدل بینی قوس دار شده و نوک آن سربالاست. درواقع زاویه نوک بینی تا لب بالا بین 100 الی 105 درجه می باشد. البته به خواست بیمار و صلاح جراح ممکن است این زاویه بیشتر هم شود.

این جراحی باید با نهایت دقت صورت گیرد به همین خاطر افرادی که قصد انجام آن را دارند باید برای انتخاب جراح بینی خود به اندازه کافی تحقیق کنند. در حقیقت اگر در این جراحی، بینی بیش از حد کوچک یا سربالا شود، می تواند تناسبات صورت را بهم بریزد و حتی سبب بروز مشکلات تنفسی گردد.

لازم به ذکر است در اغلب موارد این جراحی تنها به روی بینی های استخوانی صورت میگیرد. چراکه اگر بینی گوشتی به صورت فانتزی جراحی شود، به دلیل ضخامت بالای پوست بینی گوشتی، ظرافت و فرم ایجاد شده چندان مشخص نیست.

نظرات بسته شده است.

Call Now Button