جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی نوعی عمل جراحی می باشد که دارای دو رویکرد درمانی و زیبایی است ؛ لازم به ذکر است که این جراحی می تواند به طور همزمان با دو هدف بهبود زیبایی و نیز اصلاح مشکلات عملکردی بينی انجام پذیرد.

البته لازم به ذکر است که جراحی بينی ، عمدتا با هدف زیبایی و تغییر فرم ظاهری بينی انجام می پذیرد.

هدف از انجام جراحی درمانی بینی چیست ؟

در این جراحی که ممکن است به صورت همزمان با عمل زیبایی بینی صورت گیرد ؛ هدف از جراحی ، درمان بیماری های ساختمان بینی و بهبود عملکرد آن می باشد. جراحی درمانی بینی معمولا در موارد زیر انجام می شود :

 • درمان پولیپ بینی
 • سپتوپلاستی یا درمان انحراف تیغه بینی
 • درمان شکستگی بینی
 • درمان سینوزیت و عفونت های سینوس ها
 • جراحی تومورهای سرطانی داخل بینی

جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی با چه هدفی انجام می شود ؟

این جراحی با هدف رفع ایرادات ظاهری بینی ، همراه با حفظ عملکرد تنفسی و بویایی آن انجام می شود.

از جمله عیوب ظاهری بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • وجود قوز بینی
 • انحراف ظاهری بینی
 • بزرگ بودن بیش از حد پره های بینی
 • افتادگی و زاویه دار بودن نوک بینی
 • وجود ایراد در زاویه بینی نسبت به لب

روش های جراحی بينی

به طور کلی ساختار بينی ، استخوانی – غضروفی است ؛ به طوری که قسمت فوقانی بينی از جنس استخوان بوده و بخش تحتانی آن غضروفی می باشد.

پوست ، نیز بخش مهمی از بينی محسوب می شود که بر روی ساختار بينی قرار گرفته و جنس آن در کیفیت نتیجه جراحی بينی تاثیر قابل توجهی دارد.

همانطور که اشاره داشتیم جراحی بینی می تواند با دو هدف زیبایی یا درمانی و یا هر دو انجام پذیرد. حال آن که جراحی بينی با هر هدفی که صورت پذیرد ، دو روش برای انجام آن وجود دارد.

روش های جراحی بينی عبارتند از :

 1. جراحی بينی باز
 2. جراحی بينی بسته

هر کدام از این روش ها ، از مزایا و معایب خاصی برخوردارند ؛ توجه داشته باشید که جراح بینی با مد نظر قرار دادن فاکتورهایی ؛ از جمله وضعیت بیمار ، هدف وی از جراحی و نهایتا با توجه به صلاحدید خود ؛ نسبت به انتخاب بهترین روش جراحی بينی مبادرت می نماید.

در ادامه توضیحاتی اجمالی در ارتباط با هر یک از روش های مذکور ارائه نموده ایم.

جراحی بینی توسط دکتر شهرجردی بهترین جراح بینی تهران

جراحی بينی باز

در جراحی بينی به روش باز ؛ جراح بينی در راستای دسترسی به ساختمان بينی ، برش هایی در داخل بينی بیمار لحاظ کرده و علاوه بر این برش ها ، برش دیگری در بخش کلوملای بينی ( ناحیه مابین سوراخ های بينی ) ایجاد می کند.

لازم به ذکر است که برش کلوملا ، امکان بلند کردن پوست بينی و دسترسی کامل به ساختار زیرین بينی را به بهترین نحو برای جراح فراهم می آورد.

از این رو در این روش ، جراح بينی به سهولت می تواند جزئی ترین تغییرات را بر روی بينی بیمار اعمال نموده و در صورت نیاز به پیوند غضروف و مواردی از این قبیل که مستلزم ایجاد اصلاحات وسیع بر روی بينی می باشند ؛ به راحتی چنین اقداماتی را لحاظ نماید.

جراحی بينی بسته

در این روش از جراحی بينی ، برخلاف روش باز کلیه برش های لازم جهت اصلاح بينی در داخل بينی ایجاد می شوند.

اگرچه مدت زمان انجام جراحی بينی ، در روش بسته کاهش می یابد و همچنین جای هیچ گونه زخم و بخیه بر روی قسمت خارجی بينی وجود نداشته و دوران نقاهت جراحی نیز کوتاه می شود ؛ اما باید متذکر شد که این روش ، عمدتا در مواردی که باید تغییرات جزئی بر روی بينی اعمال شود ؛ مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع بینی

انواع بينی ، با توجه به ساختار پوست و غضروف آن ؛ به دو دسته بينی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم می شوند.

 • بینی استخوانی

بينی هایی دارای قوز در قسمت پل بينی هستند که اصطلاحا به آن ها بينی عقابی نیز گفته می شود. این بينی ها دارای پوست نازک و غضروف و استخوان قوی هستند.

 • بینی گوشتی

این بينی ها دارای پوست ضخیم و چرب و نوک پهن هستند. بافت غضروف در این بينی ها ضعیف می باشد.

انواع مدل های بینی در جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی طبیعی

در این مدل جراحی ایرادات ظاهری بينی برطرف شده و قوسی در بينی ایجاد نمی شود. در جراحی طبیعی ساختار بينی تغییرات چندانی ندارد و ممکن است افراد متوجه عملی بودن بينی شما نشوند. بهترین عملکرد در تنفس در این شیوه جراحی به دست می آید.

جراحی بینی نیمه فانتزی

این مدل جراحی در حقیقت بینی های طبیعی هستند که دارای قوس اندک ، نوک اندکی سربالا و اندازه کوچکتر می باشند.

این مدل جراحی بینی را افرادی انتخاب می کنند که نه تمایل دارند بينی طبیعی و بدون قوس داشته باشند و نه مانند جراحی فانتزی بينی شان دارای قوس شدید و سرسره ای شکل باشد.

جراحی بینی فانتزی

در این مدل جراحی که اصطلاحا به آن بينی عروسکی گفته می شود ، بينی دارای قوس زیاد و سوراخ های بسیار کوچک است. همچنین زاویه نوک بينی نسبت به لب بالایی زیاد می باشد که موجب سربالا بودن بينی می شود.

تشخیص عملی بودن این نوع بينی در نگاه اول مشخص می شود.

به دلیل وجود ضخامت پوستی زیاد در بينی های گوشتی ، این مدل جراحی در آن ها توصیه نمی شود.

معیار تغییرات بینی در رینوپلاستی

برخی افراد به صورت سطحی و ظاهری ، بينی خود را با بينی دیگران مقایسه می کنند و در نتیجه انتظاراتی فرای واقعیت را برای نتیجه جراحی بینی خود متصور می شوند.

اما واقعیت ، چیزی غیر از این است ؛ طی عمل رینوپلاستی ممکن است جراح بينی با مشکلات و ایراداتی مواجه شود که در ظاهر بينی شما نمود نداشته و چندان به چشم نیاید.

برخلاف تصور عموم افراد که کوچک بودن سایز بينی را دال بر زیبایی آن می دانند ، باید اشاره داشت که سایز بينی کمترین اهمیت را در نتیجه این عمل جراحی دارد و صرف این که سایز یک بينی بزرگ نیست هرگز دلیل بر این نخواهد بود که نتیجه ای ایده آل از رینوپلاستی حاصل خواهد شد.

تاثیر ضخامت پوست بینی بر نتیجه رینوپلاستی

اگرچه ضخامت پوست بينی و همچنین انعطاف و شکل پذیری آن و نیز انحرافات داخلی و استخوانی بينی ، ممکن است در ظاهر چندان مشهود و مورد توجه نباشند ؛ اما تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی بینی خواهند داشت.

به طور کلی باید متذکر شد که مهم ترین عامل تعیین نتیجه رینوپلاستی ؛ آناتومی اولیه بينی و ضخامت پوست بينی می باشد.

پس از در نظر گرفتن موارد مذکور ، جراح باید سلایق معقول و قابل انجام متقاضی جراحی بینی را نیز تا جای ممکن در حین عمل ؛ مد نظر قرار دهد.

چه زمانی می توان نتیجه جراحی بینی را مشاهده کرد ؟

در طول عمل رینوپلاستی ، ساختار غضروفی بينی تغییر یافته و معمولا استخوان های بينی شکسته می شوند ؛ لذا می توان اذعان داشت که جراحی بینی یک جراحی سنگین است.

زمانی که گچ بينی برداشته می شود ، بينی تورم قابل توجهی خواهد داشت ؛ بنابراین شما نباید انتظار مواجهه با یک بينی زیبا و ایده آل را داشته باشید و حتی در برخی موارد ( به ویژه در بينی های گوشتی ) ممکن است با یک بینی به مراتب بزرگتر از بينی قبلی خود ، روبرو شوید.

از این رو به افرادی که تحت جراحی بینی قرار می گیرند ، توصیه می شود که بعد از این عمل جراحی صبور بوده و بعد از برداشتن گچ ، ازبازخوردهای نا به جا در مورد نتیجه بينی خودداری کرده و منتظر کاهش تدریجی تورم بينی باشند و حداقل تا یکسال بعد از جراحی ، نتیجه بينی خود را قضاوت کنند.

دو هفته قبل از عمل چه باید کرد ؟

 • داروهای حاوی آسپیرین مصرف نکنید ، آسپرین خونریزی را افزایش می دهد.
 • ویتامین E مصرف نکنید ، چون این ویتامین نیز خونریزی را افزایش می دهد ، مولتی ویتامین حاوی ویتامین E مشکلی ندارد و می توان استفاده کرد.
 • سیگار نکشید ، سیگار اکسیژن بدن را کاهش می دهد و موجب بروز مشکلات تنفسی در حین عمل می شود.
 • از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید ، زیرا سبب اختلال در اکسیژن رسانی خون می شوند.
 • بعضی مکمل های گیاهی که حاوی سیر ، جیسینگ ، زنجبیل هستند موجب خونریزی بعد از عمل می شوند ؛ لذا از دو هفته قبل از عمل نباید مصرف شوند.
 • غذاهای کم نمک میل کنید.
 • روز قبل از جراحی ، با شامپو و صابون ملایم حمام کنید.
 • روز جراحی ، لباس راحت جلو باز بپوشید ؛ چرا که بر تن کردن لباس از سر پس از عمل ، موجب فشار روی بینی و احتمالا جابجایی ساختار بینی می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

دوره بهبودی کامل بعد از جراحی بینی به طور میانگین یک سال است ، البته ممکن است زمان بیشتری نیز طول بکشد.

بهبودی در افراد متفاوت است اما به طور کلی ، موارد زیر در همه اشخاص تقریبا یکسان است :

 • آتل بینی یک هفته تا ۱۰ رو بعد از عمل برداشته می شود و می توانید به محل تحصیل یا کار بازگردید ؛ البته در این بازه زمانی ، کبودی در اطراف چشم هنوز کاملا رفع نشده و ممکن است دو هفته طول بکشد.
 • از سرگیری فعالیت های روزمره بی خطر است ، اما فعالیت های سنگین را باید تا یکماه متوقف کنید.
 • تا دو هفته به حالت نیمه نشسته بخوابید و سرخود را با استفاده از بالش بالاتر از سطح بدن نگهدارید.
 • پس از دو ماه می توانید شنا کردن و زدن عینک را شروع کنید.

هزینه جراحی بینی

در صورتی که هدف از جراحی بینی ، تغییر شکل ظاهری بينی و بهبود زیبایی آن باشد ؛ قاعدتا تحت پوشش بیمه قرار نگرفته و تمام هزینه های آن باید توسط خود فرد زیباجو پرداخت گردد.

اما چنانچه مقصود از جراحی بينی ، بهبود مشکلات تنفسی و رفع اختلالات عملکردی بينی ؛ اعم از درمان پولیپ بينی ، انحراف بینی و غیره باشد ، بیمه بخشی از هزینه های آن را تقبل خواهد نمود.

در آخر لازم به ذکر است که هزينه جراحی زيبايی بينی ، بر اساس عوامل مختلفی برآورده می گردد و مستلزم معاینه دقیق فرد زیباجو می باشد.

سخن پایانی

انتخاب جراح بینی ماهر و مجرب ، از مهم ترین ارکان جراحی موفق بينی است. یک جراح ماهر بالاترین میزان کیفیت و رضایتمندی از عمل را برای شما به ارمغان می آورد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button