جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی

آشنایی با جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی ، دارای پوستی ضخیم با غضروف ضعیف و نازک می باشد. برای جراحی بینی گوشتی ، در گذشته تکنیک هایی که به کار گرفته می شد ، خیلی نتیجه رضایت بخشی را به همراه نداشت و فقط با برداشتن بخشی از غضروف نازک جراحی بینی گوشتی ، صورت می گرفت. 

اما در حال حاضر تکنیک های بهتری برای انجام عمل جراحي بيني به کار می رود که نتایج بهتری را به همراه دارد.

جراحی بینی گوشتی

روش جراحی بینی گوشتی

در ابتدا باید گفت برای انجام جراحی بینی گوشتی ، جراحی به روش باز ، غالباً انتخاب جراح بینی است ، زیرا در این روش دید دو چشمی پزشک کامل است.

 در روش باز یک برش کوچک میان سوراخ های بینی داده می شود و پوست بینی از روی ساختمان استخوانی غضروفی برداشته می شود و به وسیله یک ابزار مخصوص بالا نگه داشته می شود.

در تکنییک های جدید ، به جای برداشتن غضروف  با تقویت بافت آن و بهره گیری از غضروف تیغه میانی یا سپتوم بینی ، به منظور تقویت نوک بینی و کلاً بهبود بافت غضروفی برای دریافت نتیجه مطلوب عمل بینی اقدام می شو.

استرات کلوملا تکه ای از غضروف تیغه میانی است ، که به فرم یک میخ ، توسط پزشک در آمده و در زیر نوک بینی قرار داده می شود ، تا  در نهایت به کمک این عمل ، نوک بینی را بالا برده و تقویت نماید.

جراحی بینی گوشتی

ورم ناشی از جراحی بینی گوشتی

واقعیت این است که رفع کامل تورم ناشی از جراحی بینی ، در حدود 12 ماه زمان لازم دارد.

البته این گفته به این معنی نیست که در طی این مدت ظاهر بینی شما زیبا نمی باشد ، بلکه به این معناست که بینی شما همچنان در حال درمان است و کم کم این ورم از بین می رود.

در ضمن بهتر است بدانید ، طی چهار هفته اول بخش قابل توجهی از ورم کم می شود ولی دست کم سه الی شش ماه زمان لازم است تا بهبودی کامل حاصل شود.

بهترین جراح بینی گوشتی

افرادی که بینی گوشتی دارند و متقاضی جراحی بینی هستند به طور اغلب از افرادی که بینی استخوانی دارند وسواس بیشتری در انتخاب جراح بینی دارند.

زیرا اینگونه افراد در مورد نتیجه جراحي بيني گوشتي کمی هراس دارند و جملات منفی را شنیده اند که نتیجه پس از گذشت مدتی مانند سابق می شود یا نتیجه به زیبایی فرم بینی استخوانی نمی شود.

در اصل به دلیل غضروف ضعیف بینی گوشتی این نوع جراحی کمی دشوار تر از جراحی بینی استخوانی یا جراحی زیبایی بینی استخوانی است و جراح بینی باید مهارت بسیار بالایی داشته باشد تا بتواند بینی را به بهترین نحو ممکن شکل دهد.

جراحی بینی گوشتی

اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

 • اولین اقدام پیش از جراحی بینی ، انتخاب یک جراح بینی خوب و ماهر می باشد.
 • بعد از اینکه جراح بینی خود را انتخاب کردید ، انتظارات خود از عمل بینی گوشتی را با ایشان در میان بگذارید.
 • افراد در صورت ابتلا به بیماری های مزمن ، مصرف داروهای خاص و داشتن حساسیت های دارویی باید این موارد را در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی با پزشک خود در میان بگذارند.
 • اگر عادت به مصرف سیگار و نوشیدنی های حاوی الکل دارید ، مصرف آن ها را 2 ماه قبل از عمل بینی قطع کنید ؛ زیرا ممکن است به دلیل تاثیری که در کاهش میزان اکسیژن رسانی خون دارند ، روند جراحی بینی را با اختلال روبرو کنند.
 • در صورت مصرف کورتون ، داروهای ضدبارداری ، ویتامین E و داروهایی که منجر به رقیق شدن خون می شوند ؛ از مصرف آن ها 6 ماه قبل از جراحی بینی بپرهیزید.
 • شب قبل از جراحی بینی دوش گرفته ، غذای سبک میل کنید و ناشتا باشید.
 • در روز جراحی بینی زیور آلات به همراه نداشته ، لاک نزده و آرایش نیز نداشته باشید.

به طور کلی جراح بینی سعی می کند با توجه به ساختار بینی ، بهترین فرم را ایجاد کند.

دکتر شهرجردی یکی از بهترین جراحان بینی در تهران هستند که با توجه به توانایی بالای شان در رینوپلاستی ، قادر به جراحی هر نوع بینی ای می باشند.

با مشاهده نمونه کارهای دکتر شهرجردی می توانید متوجه میزان مهارت شان در زمینه جراحی بینی شوید.

جراحی بینی گوشتی

بعد از جراحی زیبایی بینی گوشتی

 • دوره نقاهت بینی گوشتی کمی طولانی تر است و افراد برای شروع فعالیتهای ورزشی باید صبور تر باشد .
 • بیمارانی که بینی گوشتی دارند برای رفع تورم بینی باید مصرف نمک را به حداقل برساند و حداقل تا 1 ماه رابطه جنسی نداشته باشد.
 • رابطه جنسی ، ضربان قلب را افزایش می دهد و این امر نتیجه منفی بر تورم بینی دارد.
 • علاوه بر رابطه جنسی ، بیماران باید از فعالیت های پرتحرک و فعالیت هایی که منجربه افزایش ضربان قلب می شوند نیز دوری کنند.
 • ورزشکارانی که بینی گوشتی دارند و راینوپلاستی انجام داده اند گاهی 6 تا 1 ماه مجاز به شروع فعالیت های حرفه ای خود نیستند.

گرافت گذاری در جراحی بینی گوشتی

ساختمان بینی از غضروف و استخوان تشکیل شده است ؛ در بینی های گوشتی ، این غضروف ها و استخوان ها از ضخامت و استحکام بسیار ضعیفی برخوردارند.

جراحی بینی گوشتی

این مسئله ، در فرم دهی بینی مشکل ایجاد می کند.

به طوری که میزان و نیز ضخامت استخوان ها در برخی موارد به حدی کم است که جراحان بینی را ملزم به استفاده از تکنیک های گرافت گذاری می کند.

انواع گرافت

گرافت ها انواع مختلفی دارند و از کاربردهای متعددی اعم از پیشگیری از افتادگی نوک بینی و استحکام بخشیدن به آن برخوردارند.

شایع ترین گرافت مورد استفاده در جراحی بینی گوشتی ، اتوگرافت می باشد که از بدن خود بیمار و بخصوص از غضروف نواحی ای همچون غضروف گوش ، تیغه بینی و دنده گرفته می شود و به همین دلیل در فرد ایجاد حساسیت نخواهد کرد.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی گوشتی

به علت تغییراتی که طی جراحی بینی و به منظور اصلاح ایرادات بینی بر روی آن صورت می گیرد ، بینی دچار کمی تورم و کبودی می شود که شدت آن با توجه به مواردی مانند نوع و میزان ایرادات بینی در افراد مختلف متفاوت می باشد.

20 روز بعد از جراحی بینیگوشتی توسط دکتر بهزاد شهرجردی بهترین جراح بینی تهران

در برخی از موارد ، کاهش ورم بینی های گوشتی بسیار بزرگ ؛ روند طبیعی خود را طی نکرده و با وجود گذشت 6 ماه از عمل خواهیم دید که هنوز مقدار زیادی ورم در آن ها باقی مانده است.

در چنین مواردی با صلاحدید پزشک برای کاهش ورم بینی ، می توان آمپول کورتون تزریق نمود.

نتیجه جراحی بینی گوشتی

به طور معمول ، نسبت به عمل بینی گوشتی واکنش های منفی زیادی وجود دارد و بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که نتیجه جراحی بینی استخوانی بسیار زیباتر از جراحی بینی گوشتی می شود.

در پاسخ به این دسته از افراد می توان گفت که جراحی بینی های گوشتی به خوبی امکان پذیر است و اگر طبق اصول و توسط یک جراح بینی باتجربه و ماهر انجام شود ، نتیجه آن برگشت نخواهد داشت.

لازم به ذکر است بینی های گوشتی به دلیل غضروف ضعیفی که دارند از حمایت اسکلتی کمی برخوردارند ؛ این امر در جراحی بینی های گوشتی ، مختصری محدودیت ایجاد می کند ؛ البته با تقویت غضروف این نوع از بینی ها ، می توان استحکام بینی را افزایش داد تا نتیجه زیباتری به دست آید.

در نتیجه باید اشاره داشت که چنانچه بینی های گوشتی توسط یک جراح بینی حاذق و مجرب تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند ، نه تنها برگشت پذیری نخواهند داشت ؛ بلکه نتیجه به دست آمده از آن ها نیز کاملا مطلوب و رضایت بخش خواهد بود.

در این جا ذکر این نکته حائز اهمیت است که بینی های گوشتی دارای پوستی با ضخامت زیاد هستند و در نتیجه روند بهبود زخم های ناشی از جراحی این نوع از بینی ها به مراتب طولانی تر از بینی های استخوانی خواهد بود ؛ لذا جراحان بینی به بیمارانی که بینی گوشتی دارند ، همواره توصیه می کنند که صبور بوده و برای مشاهده نتیجه  جراحیعجله ای نداشته باشند.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی با لیزر

به طور کلی طی عمل بینی ، جراح بینی همزمان با رفع ایرادات بینی ، تمام ساختار بینی را کنترل می کند تا هیچ گونه آسیبی به عملکرد بینی وارد نشود.

امروزه لیزر در صنعت پزشکی کاربردهای فروانی دارد ولی هنوز هیچ گونه جایی در جراحی بینی ندارد ، زیرا نمی تواند به طور همزمان تمام بافت ها و ساختار بینی را کنترل کند.

بنابراین جملاتی که جراحی بینی را به لیزر ربط می دهند ، تنها جنبه تبلیغات دارند و در حال حاضر انجام جراحی بینی با لیزر به هیچ وجه امکانپذیر نیست.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button