جراحی بینی

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

بینی یک تیغه ی منعطف ، به قطر حدوداً 1 تا 2 میلیمتر دارد . این تیغه بین سوراخ های بینی قرار دارد و می توان آن را به یک ستون در بینی تشبیه نمود . در شرایط عادی این تیغه دقیقاً وسط دو سوراخ بینی فرار گرفته است ، اگر که تیغه به دلیلی دچار انحراف شود ، این عارضه را انحراف بینی نامیده و اگر برای درمان نیاز به جراحی بینی باشد ، به این عمل ، جراحی انحراف بینی گفته می شود .

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی به چه علت اتفاق می افتد ؟

انحراف بینی در برخی موارد تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و مادر زادی و در بعضی دیگر به دلیل آسیب و ضربه وارد شدن به بینی رخ می دهد .

چگونه انحراف بینی تشخیص داده می شود ؟

معمولاً جراح بینی با یک معاینه ساده با آندوسکوپ و با ارزیابی وضعیت سپتوم ، می تواند به راحتی انحراف بینی را تشخیص دهد . در موارد کمی نیز لازم است تا برای اطمینان سی تی اسک انجام بشود .

درمان انحراف بینی

در افرادی که انحراف بینی مختصر باشد ، با استفاده از اسپری مرطوب کننده ی بینی ، می توان مشکلات ناشی از انحراف بینی را کنترل کرد ، ولی در سایر موارد تنها راه درمان ، جراحی انحراف بینی است .

لازم به ذکر است که جراحی انحراف بینی ، یک عمل جراحی درمانی محسوب شده و هزینه ی این عمل را تمامی بیمه های درمانی تقبل خواهند کرد .

جراحی انحراف بینی با جراحی بینی کج و رفع کجی بینی متفاوت است و اگر فرد میل باشد تا همزمان با هم این دو عمل جراحی را انجام دهد ، امکان پذیر است . البته باید خاطر نشان کرد که جراحی بینی کج ، یک جراحی زیبایی است و هزینه های مربوط به آن را باید خود فرد متقاضی پرداخت نماید .

عوارض و اختلالات ناشی از انحراف بینی :

  • بروز برخی سردرد ها
  • انسداد راه هوایی در بینی
  • بروز سینوزیت حاد

 

دکتر بهزاد شهرجردی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی –  جراح پلاستیک بینی و صورت

(  جراحی بینی گوشتی , جراحی بینی استخوانی )

پاسخ

1 × پنج =