جراحی پلک

به طور طبیعی با افزایش سن و تحت تاثیر نیروی جاذبه زمین همچنین کاهش الاستیتگی پوست و کم شدن کلاژن ها ، پوست دچار افتادگی و چین و چروک می شود. یکی از اعضایی که سریع تر از سایر نواحی دچار چروک و افتادگی می شود، پلک هاست. با انجام جراحی پلک افتادگی پلک ها را می توان برطرف نمود. در ادامه دکتر بهزاد شهرجردی در رابطه با این موضوع مطالبی را بیان نموده اند که به آن ها خواهیم پرداخت.

 

جراحی پلک در تهران

 

جراحی زیبایی پلک

در برخی از افردا پف زیر چشم ها باعث شده تا زیبایی چهره شان کم تر شود، این اشخاص نیز می توانند تحت عمل بلفاروپلاستی قرار بگیرند . بلفاروپلاستی یا همان عمل پلک اصطلاحی است که برای عمل زیبایی پلک در نظر گرفته شده است. این عمل جراحی سبب می گردد تا ظاهر دور چشم زیبا تر بشود. چین و چروک و افتادگی پلک ها رفع می شود. بسیاری از افرادی که به کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند، پس از انجام جراحی بینی ، تزریق لب و جراحی زیبایی چانه تصمیم به انجام این عمل می گیرند. افردا مسن که پوست شان چروک و افتاده شده است، کاندیدای مناسب تری برای انجام جراحی پلک می باشند.

تذکر :

در این عمل جراحی نمی توان خطوط دور چشم که ناشی از خنده باشد را برطرف نمود. برای رفع خط خند ه دور چشم می توانید از روش های دیگر نظیر بوتاکس کمک بگیرید.

کاربرد های عمل پلک

طبق گفته های دکتر شهرجردی بهترین دکتر جراحی پلک در تهران ؛ عمل زیبایی پلک کاربرد های بسیار زیادی دارد که می توانیم از میان آن ها به موارد زیر اشاره کنیم:

 • درمان کردن افتادگی و شلی پوست پلک فوقانی که موجب به وجود آمدن چین و چروک های ریز و درشت بر روی پلک و اطراف چشم می شود و می تواند انحنای سطحی پلک را با مشکل جدی رو به رو کند.
 • پف و تورم زیر چشم ها را به طور کل از بین برد.
 • تورم و پف پلک ها را کم و به طور کل برطرف نمود.
 • افتادگی پلک ناشی از سنگینی پوست های اضافه را که موجب به وجود آمدن اختلال در بینایی افراد می شود را می توان با انجام جراحی پلک درمان نمود.
 • با از بین بردن افتادگی پلک پایین می توان موجب بیشتر دیده شدن مناطق سفید چشم در زیر قرنیه می شود.
 • برداشتن پوست اضافه و از بین بردن چین و چروک های ظریف پلک تحتانی.

 

کاندیدای مناسب جراحی پلک

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای افراد به وجود بیاید این است که از کجا بدانیم ما کاندید مناسبی برای انجام عمل پلک درمانی و زیبایی هستیم یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که تشخیص اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای این پروسه هستید یا خیر ؛ بر عهده پزشک می باشد که برای دانستن آن نیاز است به صورت حضوری به پزشک مورد نظر خود مراجعه کنید یا به صورت تلفنی ، از طریق سایت یا حتی پیام رسان های مجازی با پزشک مورد نظر خود در ارتباط باشید.

اما به طور کلی می توانیم بگویم در صورتی که پوست اطراف چشم های شما متورم و افتاده به نظر می رسد ، عمل جراحی پلک انتخاب خوبی برای جوانسازی و افزایش میزان دید شما می باشد. البته لازم به ذکر است که تورم و پف زیر چشم ها ممکن است بر اثر ژنتیک یا حساسیت به وجود آمده باشد ، به همین دللی قبل از اقدام برای جراحی باید ابتدا پزشک مطمئن شود که افتادگی یا تورم به وجود آمد بر اثر بالا رفتن سن می باشد.

اگر شما از سلامتی کامل جسمی ، روحی و روانی برخوردار هستید و پلک شما به صورت افتاده می باشد ، باید انتظارات معقولانه و درستی از پروسه عمل جراحی پلک خود داشته باشید. بلفاروپلاستی نیز همانند تمامی روش های زیبایی و جوانسازی صورت می تواند تغییر بسیار زیاد و چشمگیری در زیبایی صورت و چشم های شما ایجاد نماید اما یادتان باشد که این عمل به معنی دستیابی به اکسیر جوانی نییست. بعد از تمام کردن درمان های جوانسازی و گذشت مدت زمان کوتاهی پوست مجدداً فرایند پیری خود را از سرگرفته و ادامه می دهد. از همین رو ممکن است در آینده ای نه چندان دور ، مجدد نیاز باشد که این که روش درمانی و زیبایی را انجام دهید یا برای ترمیم نتایج از تکنیک های جوانسازی دیگری استفاده نمایید.

در رابطه با سن افراد نیز می توانیم بگویم از آن جایی که جراحی پلک هم کاربرد درمانی و هم کاربرد زیبایی دارد و بسیاری از افراد به دلیل ژنتیک دچار افتادگی پلک هستند و باید برای بهبود بینایی این پروسه را انجام دهند می توانیم بگویم بهتر است سن افراد بیشتر از 20 سال باشد. لازم به ذکر است که این این عمل جراحی محدودیت سنی ندارد و تنها پزشک قادر به تشخیص این است که در چه سنی عمل جراحی انجام شود.

 

جراحی پلک - دکتر بهزاد شهرجردی

 

مدت زمان عمل زیبایی پلک

جراحی پلک یک عمل سرپایی به شمار می رود و نیاز به بستری ندارد. مدت زمان این جراحی در حدود 60 تا 90 دقیقه می باشد.

قبل و بعد از عمل پلک

 • پیش از عمل لازم  است تا مانند سایر عمل های جراحی ، با جراح خود راجع به شرایط عمل مشورت نمایید.
 • مصرف سیگار و مشروبات الکلی راقطع کنید.
 • سوابق بیماری ، مصرف دارو و آلرژی های تان را با جراح خود در میان بگذارید.
 • دکتر شهرجردی بهترین دکتر جراحی پلک تهران توصیه می کنند ؛ مصرف دارو هایی که احتمال خونریزی را افزایش می دهند را قطع نمایید.
 • پیش از عمل استحمام کنید.
 • روز عمل را استراحت کنید .
 • هنگام استراحت سر از بدن تان بالاتر قرار بگیرد.
 • توصیه می شود بعد از جراحی پلک در تهران یا سایر شهر های ایران به مدت 24 تا 48 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد بر روی چشمانتان استفاده نمایید.
 • دارو هایی را که برای تان تجویز شده تا پایان دوره مصرف کنید.

 

جراحی پلک - دکتر شهرجردی

 

بهبودی پس از جراحی پلک چقدر طول می کشد؟

بلفاروپلاستی با وجود اینکه یک عمل سرپایی است اما نباید از راحتی نسبی آن به این نتیجه رسید که دوره نقاهت یا همان دوره ریکاوری بعد از عمل جراحی بسیار ساده و کم اهمیت است. برعکس ! دوره نقاهت این پروسه بسیار مفصل و طولانی است. قطعا نتیجه ی نهایی برای کسانی که به خوبی و با دقت بالا تک تک توصیه های پزشک را انجام می دهند با کسانی که این مراقبت ها را انجام نمی دهند یا در انجام آن ها کوتاهی می کنند تفاوت بسیار زیادی خواهد داشت. شما در طول دوران نقاهت خود کبودی ، ورم ، خشکی چشم ، باز ماندن چشم ، تاری دید و غیره را تجربه خواهید کرد که تمامی آن ها طبیعی بوده و اگر نکات مراقبتی را به درستی انجام دهید به راحتی از این مرحله نیز عبور خواهید کرد و نتیجه های جراحی پلک را مشاهده خواهید کرد. طول دوران نقاهت عمل پلک به موارد بسیار زیادی مانند میزان تغییرات اعمال شده ، میزان تجربه جراح شما ، رعایت کردن یا نکردن نکات مراقبتی شما و غیره بستگی دارد. از همین رو طول دوران نقاهت در هر فردی متغیر می باشد و ممکن است فردی بعد از گذشت یک ماه بهبودی خود را به دست آورد و شاهد نتایج نهایی باشد و فردی دیگر بعد از گذشت 2 هفته بهبود یابد و نتایج را مشاهده کند. بهتر است در خصوص مشاهده نتایج صبور باشید و وضعیت خود را یادداشت کنید تا در صورت بروز مشکلی سریعا متوجه آن شوید و به پزشک خود اعلام کنید. همچنین برای بهبودی سریع تر خود تمامی نکات مراقبتی را رعایت کنید تا بعد از گذشت 3 الی 4 هفته بهبود یابید و نتایج مورد نظر خود را مشاهده کنید.

هزینه جراحی پلک 1401 و 1402 در تهران

یکی از مهم ترین سوالاتی که افراد از پزشک خود می پرسند این است که هزینه عمل زیبایی پلک در تهران یا سایر شهر های ایران چقدر است؟ چه عواملی بر روی هزینه آن تاثیر می گذارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که هزینه جراحی زیبایی پلک به فاکتور های مانند تجربه و تخصص چراح ، تبحر وی ، شرایط بیمار ، میزان افتادگی و پف اطراف چشم و غیره بستگی دارد. از همین رو افراد برای انجام عمل پلک و اطلاع از هزینه ها باید به صورت حضوری به مطب پزشک مراجعه کنند تا پزشک ابتدا به خوبی آن ها را معاینه کند.

چگونه برای جراحی پلک آماده شویم ؟

برای اینکه قبل از بلفاروپلاستی آماده شوید جراح از شما انجام موارد زیر را می خواهد :

 • معاینات و آزمایشات لازم را انجام دهید
 • سیگار و دخانیات را ترک کنید
 • از مصرف برخی از داروها دست بکشید یا یکسری داروهای به خصوص را مصرف نمایید
 • از مصرف داروها رقیق کننده خون غیر استروئیدی مانند آسپیرین و غیره ، ویتامین ها و محصولات و داروهای گیاهی
 • اجتناب کنید ؛ زیرا ریسک خونریزی را در شما افزایش می دهند

همچنین توجه داشته باشید که نیاز است یک نفر از افراد قابل اعتماد از خانواده یا دوستان خود را همراه خود داشته باشید تا در رفت و آمد به محل انجام جراحی پلک به شما کمک نمایند. همچنین نیاز است آن فرد تا یک روز بعد از پروسه همراه شما بماند و از شما مراقبت نماید.

آیا احتمال رخ دادن عوارض بعد از بلفاروپلاستی وجود دارد ؟

مانند سایر پروسه ها احتمال رخ دادن برخی عوارض جزئی بعد از جراحی پلک وجود دارد ، اما احتمال رخ دادن آنها در این پروسه بسیار کم است. برخی از عوارض احتمالی بعد از این عمل عبارتند از :

 • خونریزی
 • عفونت
 • خشکی چشم
 • تغییر رنگ در پلک ها
 • جای زخم
 • کامل بسته نشدن پلک ها
 • ضعف در بینایی

همانطور که دیدی اکثر عوارض ذکر شده بسیار عادی و عمومی هستند و در همه پروسه ها دیده می شوند. بنابراین احتمال رخ دادن برخی از مشکلات در جراحی پلک نیز وجود دارد ، اما بسیار کم و به صورت دوره ای می باشد. در نتیجه جای نگرانی نیست و می توان بدون نگرانی بلفاروپلاستی را انجام داد. البته هر چقدر که احتمال رخ دادن آنها کم باشد باز هم بهتر است درباره آنها اطلاعات داشته باشید و از آنها آگاهی بیابید تا در صورت رخ دادن مشکل برای مقابله با آن آماده باشید.

تغذیه مناسب بعد از جراحی پلک

پس از بلفاروپلاستی ، تغذیه مناسب می ‌تواند به بهبود و نرمی منطقه جراحی کمک کند. در طول فرایند بهبود، توصیه می‌ شود که رژیم غذایی خود را به شرح زیر تنظیم کنید :

 • مصرف مواد غذایی ضد التهاب : شامل میوه‌ها، سبزیجات تازه ، خرما ، بلوبری و ماست یا پنیر یونانی می ‌باشند. این مواد غذایی به کاهش التهاب و تسریع فرآیند بهبود کمک می ‌کنند.
 • مصرف ماکرونوتریتینت‌ها : به منظور ساخت بافت جدید و بهبود رگ‌ های خونی ، می ‌توانید مغزها (مانند آجیل‌ها و برنج قهوه‌ای) ، ماهی، گوشت سفید و تخم مرغ به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌ها : مانند پرتقال ، توت فرنگی ، انبه ، پیاز ، فلفل قرمز ، گوجه فرنگی و سبزیجات تازه. این مواد غذایی به سلامت چشم و سلامت کلیت شما کمک می‌ کنند.
 • مصرف آب کافی : از طریق آب و مایعات مثل آب معدنی ، آب هندوانه و نوشیدنی‌های طبیعی بدون قند ، برای حفظ رطوبت پوست و الیاف ترمیم شدگی کمک کنید.
 • اجتناب از غذاهای سخت ، خشک و خیس : از مصرف اینگونه غذا ها خودداری نمایید ؛ زیرا باعث آسیب دیدن شما می گردند.

همچنین ، قبل از عمل جراحی پلک ، بهتر است با پزشک خود در مورد رژیم غذایی مناسب و توصیات خاص شخصی خود صحبت کنید.

اهمیت تغذیه بعد از عمل پلک

بهره ‌مندی از تغذیه مناسب پس از جراحی پلک بسیار مهم است. تغذیه مناسب به بهبود سریع ‌تر زخم‌ها ، تقویت سیستم ایمنی بدن و تسهیل فرآیند بهبودی کمک می‌ کند . در این دوره پس از جراحی ، ممکن است برخی از موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • مصرف غذاهای غنی از پروتئین : پروتئین‌ها برای بهبود بازسازی بافت‌ها و رشد سلول‌های جدید ضروری هستند. به منظور افزایش روند بهبودی، می‌ توانید غذاهایی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ ، لبنیات و مغزها را در رژیم غذایی خود در نظر بگیرید.
 • مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین : ویتامین C به عنوان یک آنتی‌اکسیدان مفید عمل می‌ کند و در ترمیم بافت‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد. میوه‌ها و سبزیجاتی نظیر پرتقال ، توت فرنگی ، نارنگی ، شاهی و فلفل دلمه جزو منابع غنی ویتامین C هستند.
 • مصرف آب کافی : مطمئن شوید که به مقدار کافی آب می ‌نوشید. آب کمک می‌ کند به حفظ رطوبت پوست و تشکیل بافت‌های جدید بعد از جراحی کمک می ‌کند.

در هر صورت، مهم است که پزشک خود را درباره رژیم غذایی پس از جراحی پلک مشاوره کنید. او می ‌تواند نکات و دستورالعمل‌های خاصی برای شما ارائه دهد تا بهترین نتیجه را بگیرید.

بهترین سن برای انجام جراحی پلک و دلیل آن ؟

سن مناسب برای انجام جراحی پلک معمولاً در مورد نیازهای هر فرد متفاوت است. اما در بیشتر موارد ، جراحی پلک برای افرادی که با مشکلاتی مانند اختلالات دید و عملکرد پلک‌ ها مواجه هستند ، توصیه می ‌شود. در ضمن ، در صورتی که پتانسیل تأثیر بر روی رشد و توسعه چشم ‌ها و پلک ‌ها وجود داشته باشد ، ممکن است پزشکان ترجیح دهند جراحی را تا زمانی که رشد کودک تکمیل شود تعویق دهند. مهمترین دلیل انجام جراحی پلک ، بهبود کیفیت زندگی فرد است. بازسازی پلک ‌ها می‌ تواند بهبود بینایی ، کاهش خستگی چشم و مشکلات دید را ایجاد کرده و به افزایش راحتی در طول روز کمک کند. هرچند که این اطلاعات ممکن است کمی سطحی باشند و برای تشخیص و درک بهتر وضعیت فرد، بهتر است به یک پزشک متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید.

چه زمانی جراحی پلک درمانی و چه زمانی زیبایی محسوب می شود ؟

هر دو نوع جراحی پلک درمانی و زیبایی روی پلک ها برای بهبود چشمان و افزایش ظاهر جذابیت استفاده میشوند. اما در برخی موارد ، هدف اصلی جراحی پلک می تواند بهبود بیماری های مشکل ساز چشمی باشد ، مانند افتادگی پلک ، بزرگی غیرطبیعی پلک یا برخی تحت عمل های دیگر. اما در جراحی زیبایی پلک ، هدف اصلی بهبود ظاهر پلک و احیای جوانی چهره است. بنابراین ، هر دو نوع جراحی دارای مقصودهای درمانی و زیبایی هستند و زمان مناسب برای هرکدام بستگی به شرایط بیمار و اهداف خود او دارد. برای تعیین زمان مناسب برای جراحی ، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید.

آیا جراحی پلک برروی بینایی تاثیر دارد ؟

بله ، جراحی پلک می ‌تواند تأثیراتی بر روی بینایی داشته باشد. در واقع ، پلک ‌ها نقش مهمی در حفظ و حمایت از سلامت چشم دارند. جراحی پلک ممکن است به علت تغییر در ساختار و عملکرد پلک ‌ها ، تأثیری بر روی بینایی داشته باشد. این تأثیرات ممکن است شامل مواردی مانند خشکی چشم ، تاری دید ، احساس سوزش و سوء تغذیه چشم باشد.
اما باید توجه داشت که تأثیرات جراحی پلک بر بینایی بستگی به نوع و جزئیات جراحی ، وضعیت قبلی چشم و وضعیت عمومی فرد دارد. همچنین ، برای برخی افراد ، جراحی پلک می ‌تواند بهبود قابل توجهی در بینایی به همراه داشته باشد. بهتر است با یک پزشک چشم پزشکی مشورت کنید تا بر اساس وضعیت شما ، توضیحات دقیق ‌تری درباره تأثیرات ممکن جراحی پلک بر بیناییتان دریافت کنید.

مزایای جراحی پلک چیست ؟

جراحی پلک یک روش ترمیمی است که برای بهبود شکل و عملکرد پلک‌ ها استفاده می ‌شود. این جراحی می ‌تواند برای موارد زیر مزایایی داشته باشد :

 • بهبود دید : جراحی پلک می‌ تواند به افرادی که به دلیل ترمیم ضایعات ، تصادفات یا بیماری‌ هایی مانند پوکی پلک ، پلک‌ های ناقص یا پلک‌هایی که بر روی چشم قرار ندارند ، دچار مشکلات دید شده‌ اند ، کمک کند. با بازسازی پلک ، میزان تراکم و توزیع مناسب اشک در چشم افزایش میابد و دید بهبود میابد.
 • حفاظت از چشم : پلک ‌ها نقش مهمی در حفاظت از چشم دارند. آنها به عنوان یک پوشش محافظ بر روی سطح چشم عمل می‌ کنند و از ورود ذرات خارجی ، گرد و غبار و میکروب ‌ها به چشم جلوگیری می‌ کنند. جراحی پلک می ‌تواند بهبودی در عملکرد حفاظتی پلک‌ها ایجاد کند و از آسیب دیدن چشم جلوگیری کند.
 • راحتی و آرامش : برخی افراد ممکن است به دلیل عوارضی مانند سنگینی ، احساس خارش یا سوزش در پلک ‌ها ، احساس ناراحتی کنند. جراحی پلک می ‌تواند این عوارض را برطرف کند و به افراد راحتی و آرامش بیشتری بدهد.
 • زیبایی و اعتماد به نفس : پلک ‌های سالم و زیبا به ظاهر کلی صورت کمک می ‌کنند. با جراحی پلک ، شکل و ظاهر پلک ‌ها بهبود میابد و افراد ممکن است اعتماد به نفس بیشتری در روابط اجتماعی و زندگی روزمره خود داشته باشند.

مهم است بدانید که مزایای جراحی پلک بستگی به مورد خاص هر فرد و شرایط پزشکی او دارد. قبل از تصمیم‌گیری درباره جراحی ، مشاوره با یک پزشک متخصص چشم پزشکی الزامی است.

آیا می توان بعد از جراحی پلک ورزش کرد ؟

بله ، معمولا بعد از جراحی پلک می ‌توانید به ورزش بپردازید ، اما بستگی به نوع و شدت جراحی و مشکل موجود دارد. بهتر است قبل از شروع ورزش پس از جراحی پلک ، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما توصیه هایی بدهند که براساس وضعیت خاص شما متفاوت باشد.

اقدامات مهم برای آماده شدن قبل از جراحی پلک ؟

قبل از جراحی پلک ، می توانید اقدامات زیر را برای آماده شدن انجام دهید :

 • ملاقات با پزشک : ملاقات با یک پزشک متخصص یا یک جراح پلاستیک برای مشاوره و ارزیابی حالت پلک شما بسیار مهم است. او می تواند به شما راهنمایی هایی در مورد جراحی و توقعات پس از آن ارائه دهد.
 • بررسی سلامتی : قبل از جراحی ، باید سلامتی کلی خود را بررسی کرده و هرگونه مشکل سلامتی از قبیل عفونت ، فشار خون بالا و آلرژی ها را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تنظیم داروها : اگر شما داروهایی مصرف می کنید ، با پزشک خود در مورد روش مصرف این داروها قبل و بعد از عمل مشورت کنید. همچنین ، باید از مصرف هرگونه مکمل غذایی یا گیاهان دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ترک سیگار : اگر سیگار می کشید ، توصیه می شود که چند هفته قبل از جراحی با ترک سیگار شروع کنید. سیگار کشیدن می تواند تأثیرات منفی بر روی بهبودی بعد از جراحی داشته باشد.
 • آماده شدن روحی و روانی : انجام روش های آرامش بخش مانند مدیتیشن یا یوگا می تواند به آرامش شما قبل از جراحی کمک کند. همچنین ، با پزشک خود در مورد تمامی نگرانی ها و سوالات خودتان صحبت کنید تا بتوانید با اطمینان بیشتری به جراحی بروید.

ضمنا ، بهتر است قبل از هر تصمیمی مربوط به جراحی پلک ، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

چه افرادی نباید جراحی پلک انجام دهند ؟

افرادی که برخی شرایط زیر را دارند ، بهتر است جراحی پلک را انجام ندهند :

 • افرادی با مشکلات پزشکی جدی دیگری که ممکن است با عمل جراحی پلک تداخل داشته باشند ، مانند عفونت‌ های پوستی شدید ، التهاب یا لخته خون در نزدیکی چشم ، یا بیماری‌ های نادری که ممکن است خطرناک باشند.
 • افرادی که دارای اختلالات خونریزی عمده هستند یا داروهایی مصرف می‌ کنند که ممکن است عمل جراحی و خطر خونریزی را افزایش دهند.
 • افرادی که به تازگی چشمک زده‌اند یا اخیرا جراحی چشمی داشته‌اند. در این موارد ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا زمان مناسب برای انجام جراحی را تعیین کنید.
 • افرادی که برای هر دلیل دارای عدم قابلیت تحمل بی‌هوشی عمومی هستند.

حتما قبل از تصمیم ‌گیری در مورد جراحی پلک ، با پزشک چشم پزشکی مشورت کنید تا بررسی کاملی از وضعیت شما صورت بگیرد.

تغذیه مناسب بعد از جراحی پلک به چه صورت است ؟

تغذیه مناسب بعد از جراحی پلک می ‌تواند به سرعت بهبود و بازسازی بدن کمک کند. در طول دوره بهبودی پس از جراحی پلک ، توجه به تغذیه متناسب با نیازهای بدن بسیار مهم است. در ادامه چند نکته برای تغذیه مناسب پس از جراحی پلک آورده شده است :

 • مصرف کافی آب : حفظ هیدراتاسیون بسیار اهمیت دارد. آب به بازسازی بافت‌ ها کمک کرده و از خشکی پوست جلوگیری می ‌کند.
 • پروتئین‌ ها : مصرف پروتئین ‌های کافی برای بازسازی بافت ‌ها و افزایش قدرت سیستم ایمنی بسیار مهم است. منابع پروتئینی شامل گوشت ، مرغ ، ماهی ، حبوبات ، تخم مرغ و محصولات لبنی می ‌شوند.
 • ویتامین C : ویتامین C به ترمیم بافت ‌ها و تقویت سیستم ایمنی کمک می ‌کند. میوه‌ ها و سبزیجاتی مانند پرتقال ، توت فرنگی ، نارنج ، گلابی و گوجه‌ فرنگی منابع خوبی از ویتامین C هستند.
 • مواد معدنی : مصرف مواد معدنی از قبیل روی ، آهن ، کلسیم و روی ، که در خوراکی ‌های متنوع موجود هستند ، برای بهبود عملکرد بدن بسیار مفید است.
 • مواد آنتی ‌اکسیدان : میوه‌ ها و سبزیجاتی که آنتی ‌اکسیدان‌ های طبیعی دارند ، مانند آلوئه ‌ورا ، زردآلو ، انگور ، گیاهان سبز و گوجه ‌فرنگی ، می ‌توانند به بهبود سریع‌ تر بازسازی بافت‌ ها کمک کنند.
 • مصرف غذاهای نرم و خرد شده : در ابتدای دوره بهبودی ، مصرف غذاهای نرم و خرد شده که برای پلک مناسب باشد ، توصیه می ‌شود.

همواره مهم است که توصیه‌ های پزشک یا تغذیه‌ شناس معالج را دنبال کنید و به نیازهای خاص بدن خود توجه کنید. هر فرد و شرایط بهبودی پس از جراحی ممکن است متفاوت باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر بهزاد شهرجردی

متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن

نظرات