جراحی بینی پهن

بدون شک هر گاه که سخن از جراحی بینی پهن به میان می آید ، از روش استئوتومی به عنوان یکی از تکنیک‌ های مهم برای تنظیم و بهبود شکل بینی استفاده می‌ شود. در استئوتومی (شکستگی استخوان) هدف اصلی کاهش عرض بینی است. در واقع پزشک با ایجاد شکستگی ‌هایی در استخوان‌ های داخلی و جانبی بینی ، آن ها را به گونه ای تنظیم خواهد کرد که که عرض بینی کمتر شود. این کار در اصلاح شکل بینی و رسیدن به ظاهر طبیعی ‌تر کمک می کند.

 

جراحی بینی پهن

 

انواع استئوتومی در عمل بینی پهن

استئوتومی داخلی

مراحل انجام : در استئوتومی داخلی ، جراح برش‌ هایی را در ناحیه میانی بینی (نزدیک به پایه بینی) ایجاد می ‌کند. این برش‌ ها به او اجازه می ‌دهند تا به استخوان‌ های داخلی بینی دسترسی پیدا کند.
پس از آن با استفاده از ابزارهای خاص ، استخوان‌ های داخلی بینی به دقت برش داده می‌ شوند. این برش‌ ها به اندازه کافی کوچک بوده و در طی آن استخوان ‌های داخلی بینی در موقعیت جدید و مناسبی تنظیم می شوند.

استئوتومی جانبی

مراحل انجام : در استئوتومی جانبی ، برش‌های کوچکی در نواحی جانبی بینی (در نزدیکی هر طرف بینی) ایجاد می‌ شود. این برش ‌ها به جراح اجازه می ‌دهند تا به استخوان ‌های جانبی بینی دسترسی پیدا کند. در این تکنیک با بکارگیری ابزارهای خاص ، بخشی از استخوان ‌های جانبی به دقت برش داده می ‌شوند.

در انتها باید بدانید که بسیاری از جراحان برای دستیابی به نتیجه ‌ای طبیعی‌ تر و زیباتر از جراحی ، از هر دو نوع استئوتومی استفاده می‌ کنند. با انجام هر دو استئوتومی داخلی و جانبی ، این امکان برای جراح فراهم می شود تا ظاهر کلی بینی نازک و قلمی کرده و همانگی بیشتری در ظاهر کلی چهره ایجاد کند.

مشخصه های بینی پهن شامل چه مواردی هستند ؟

  • وارد شدن ضربه یا در اثر تصادف
  • مصرف کوکائین که منجر به تخریب غضروف یا ساختار بینی می شود.
  • سندروم های مادر زادی
  • موارد ژنتیکی
  • جراح بینی نا موفق
  • جراحی بینی نوک پهن

گرافت گذاری در جراحی بینی پهن

در عمل بینی به چند روش می توان گرافت گذاری را انجام داد :

  • گرافت گذاری گاهی در همان جراحی اولیه بینی و گاهی نیز در جراحی ثانویه بینی لازم است.
  • در گرافت گذاری می توان از پروتز های مصنوعی ، غضروف بدن حیوانات ( بیشتر در جراحی دریچه مصنوعی قلب ) غضروف بدن اشخاصی دیگر ، یا غضروف بدن خود بیمار استفاده کرد.
  • به دلیل عوارضی که سایر روش ها دارند، معمولاً از غضروف بدن خود بیمار ( غضروف دنده ، غضروف گوش و تا حد امکان از غضروف بینی ) استفاده می شود.

 لازم به ذکر است در جراحی بینی گوشتی و بزرگ برای مشاهده نتیجه نهایی لازم است تا زمان بیشتری صبر کنید ؛ زیرا با توجه به نوع بینی ، ضخامت پوست و ورم ناشی از جراحی بینی ، مدت زمانی که بینی به فرم طبیعی اش برسد ، طولانی تر خواهد بود.

آیا بینی های گوشتی نیاز به عمل بینی پهن دارند ؟

پاسخ به این سوال بر اساس میزان عرض نوک بینی تعیین می شود . در واقع بینی پهن یا گوشتی دارای پوستی ضخیم و غضروفی ضعیف می باشد. همین امر باعث شده تا جراحی در این نوع بینی نسبت به عمل بینی استخوانی حساس تر باشد. در مدل استخوانی با توجه به اینکه بینی دارای غضروفی محکم و ضخیم است، پزشک راحت تر می تواند با ایجاد تراش های مناسبی به رفع ایرادات و خلق فرم زیبا اقدام کند.

در حال حاضر در جراحی بینی ، پزشک با به کار گیری تکنیک های مناسب به ویژه استفاده از روش گرافت گذاری  بهتر می تواند تغییرات مورد نظر را ایجاد نماید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر بهزاد شهرجردی

متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن

نظرات